Spoločnosť Meopta, resp. Optikotechna, bola založená v roku 1933 z iniciatívy Doc. Aloisa Mazurka, profesora na miestnej Priemyselnej škole, veľmi výraznej a húževnatej osobnosti. Doc. Mazurek sa intenzívne zaujímal o optiku, venoval sa samoštúdiu a usiloval o zavedenie výučby optického odboru na Priemyselnej škole. Jeho úsilie bolo naplnené a v roku 1933 sa jeho priania a sny realizovali v novovzniknutej firme. Počiatočný kapitál vložil Ing. Alois Beneš, staviteľ v Přerove.
Firma spočiatku vyrábala iba optické komponenty, kondenzory, zväčšovacie sklá a pod. V roku 1933 však Doc. Mazurek vyvinul prvý československý zväčšovací objektív Benar a tým určil ďalšie zameranie firmy. Firma v priebehu dvoch nasledujúcich rokov zakúpila od pána Kaluscha licenciu na výrobu zväčšovacích prístrojov, neskôr sa civilná výroba rozšírila aj na fotoaparáty, projektory 8mm, 9,5 mm a 16mm a na profesionálne 35mm a 70mm projektory.
V roku 1935 pod ťarchou politických udalostí Československá armáda hľadala možnosti vyzbrojenia vojsk kvalitnou optikou a preto Ing. Beneš predal firmu Zbrojovke Brno. Zbrojovka do rozvoja firmy výrazne investovala, postavila za mestom novej výrobnej budovy a vznikol základ dnešnej spoločnosti Meopta.
V priebehu 2. svetovej vojny podliehala Optikotechna úplne vedeniu nemeckého Abwehru a vyrábala optické prístroje iba pre nemeckú armádu. Civilné výroba sa realizovala len okrajovo. V priebehu vojny bolo popravených, alebo umučených celkom 17 zamestnancov firmy, ktorým je venovaný pamätník Matka vlasť sochára Bajáka pred hlavnou budovou.
Po vojne bola firma znárodnená a ešte v roku 1945 premenovaná na Meopta (ME- mechanická OPTA - optická výroba).
Firma pokračovala vo výrobe zväčšovacích prístrojov (Axom, Opemus, Magnifax) vrátane príslušenstva a objektívov (Meogon, BELARA), fotoaparátov (Flexaret), snímacích kamier (Admira), projektorov 8mm, 16mm (Meoclub), profesionálnych kinoprojektor 35mm a 70mm (Meopton) a ďalších výrobkov (refraktometre, banské refraktometre, ďalekohľady, puškohľady, teodolity a pod.). Postupom času však boli niektoré skupiny tovarov presúvané do pobočiek spoločnosti (Meopta Hynčice, Brno, Praha), alebo v rámci RVHP úplne presunuté do iných krajín. Naopak bola veľmi posilňovaná výroba vojenská. V 70. - 80. rokoch minulého storočia potom v hlavnom závode v Přerove zostala len výroba zväčšovacích prístrojov, projektorov, kinoprojektorov a vojenská výroba ovládla výrobné kapacity závodu z viac ako 75%. To sa stalo firme osudným v rokoch deväťdesiatych, zvlášť v období vojenskej konverzie.
Po rozpade Varšavskej zmluvy bola vojenská výroba v Meoptě ukončená, čím Meopta prišla o približne 80% príjmov a bolo potrebné firmu reštrukturalizovať. Meopta sa začala rozdeľovať na dcérske akciové spoločnosti. Vďaka osobnosti RNDr. Vladimíra Chlupa a neskôr vďaka významným investíciám pána Paula Rausnitze firma prešla týmto ťažkým obdobím v zdraví.
V roku 1992 je Meopta plne privatizovaná a ostáva jediným optickým výrobcom v Českej republike. Stáva sa dodávateľom najväčších svetových optických firiem.
V roku 2003 je fúziou akciových spoločností Meopta Přerov, a.s. a Meopta - optika, a.s. znovu vytvorená po právnej, organizačnej a obchodnej stránke jedna spoločnosť.
V roku 2006 dochádza k zmene právnej formy na Meopta - optika, s.r.o. a je založená spoločnosť Gambro.
V roku 2010 firma výrazne investuje do svojho rozvoja a nových technológií. Prebieha rekonštrukcia a modernizácia výskumného a vývojového centra a jeho vybavenia s cieľom vybudovať v Přerove modernej výskumné a vývojové centrum svetovej úrovne.
Dnes Meopta patrí k špičkovým výrobcom optických prístrojov v oblasti pozorovacej a športovej optiky, optoelektronických systémov, laserových aplikácií aj vojenských prístrojov. Disponuje špičkovým technologickým parkom a zamestnáva vynikajúcich odborníkov v odbore, preto je dôvod veriť, že sa bude firma vyvíjať a rásť aj v budúcnosti.